WWW.SPYCIMIERZ.PL
KWIETNE DYWANY W SPYCIMIERZU
TRASA LICZY 2 KILOMETRY
NIEZWYKLE BARWNA PROCESJA EUCHARYSTYCZNA
PONAD 200 LAT KWIETNEJ TRADYCJI
ZAPRASZAMY !!!

W dzień Bożego Ciała już od godzin porannych mieszkańcy na trasie procesji układają kolorowy dywan z kwiatów. Długość trasy liczy około 2 kilometrów a szerokość dywanu to 2 metry. Cały odcinek przyozdabiają także drzewka brzozowe znajdujące się na poboczach trasy.
Każdy gospodarz mieszkający przy trasie procesji układa kobierzec z kwiatów, który niekiedy ma długość ponad 20m. Stara się, by jego „dywan” był wyjątkowy. Stąd tak wielkie bogactwo kolorów i wzorów tworzonych z różnych kwiatów, niekiedy liści, gałęzi drzew, kory drzewnej, kłosów zbóż i traw.

Treścią kompozycji tworzonych przez mieszkańców naszej wsi są najczęściej symbole religijne i patriotyczne. Można jednak dostrzec różnego rodzaju figury geometryczne, obrazy kwiatów i bukietów a także pojedyncze słowa i całe zdania.
Przygotowania do tego wyjątkowego święta trwają około tygodnia. Mieszkańcy zbierają po okolicznych ogrodach, polach, łąkach i lasach wszystkie kolorowe kwiaty, które nadają się do przyozdobienia kobierca kwiatowego trasy. Najczęściej są to maki, chabry, jaśminy, łubiny, akacje, rumianki, róże, piwonie, a z lasów liście paproci i mech. Na boki kwietnego dywanu zrywane są liście kasztanowca. Do dnia Bożego Ciała wszystkie te dary natury przechowywane są w chłodnych pomieszczeniach aby nie utraciły swojej świeżości.

Wczesnym rankiem w dzień Bożego Ciała następuje oczyszczenie trasy procesji, po czym polewana jest ona wodą. Następnie około godzin południowych do pracy przystępują całe rodziny, wspierane przez przyjaciół. Owoce tej pracy można podziwiać już około godziny 15.

O godzinie 17.00 rozpoczyna się uroczysta msza święta, po której wyrusza niezwykle barwna procesja eucharystyczna. Na czele procesji, tuż za krzyżem podąża asysta w strojach sieradzkich. Następnie maszerują Strażacy oraz Orkiestra Dęta OSP Spycimierz, a za nimi ministranci, dziewczynki sypiące kwiatki i duchowny celebrujący całą uroczystość. Kolejnymi osobami w korowodzie przechodzącym po kwietnym dywanie są wierni przybyli do Spycimierza nie tylko z okolicznych miejscowości, ale także goście z całej Polski oraz z zagranicy. Nasze niezwykłe obchody Bożego Ciała od dawna przyciągają coraz to większe rzesze ludzi. Według niektórych źródeł „Kwietne Dywany” w Spycimierzu mają już 200 lat.